Yemeyen çocuğa yedirmenin 14 kuralı

Yemek yemek herkese eziyetse…

Yemeyen çocuğuma nasıl yedirebilirim?

Yemek yemiyor, ne yapabilirim?

İştahsız, ne yapsak?

Yemeği sevmesi için parkta mı doyurayım?

Yemiyor, çok endişeliyim…

Bunun gibi pek çok soru ve cümle sıralayabilirim. Her annenin çocuğuyla ilgili olarak en az bir kez yaşadığı bir yememe döneminde bu soru ve cümleler kullanıliyor anlaşılan. Geçen günkü postta Ata’ nın neler yediğini yazmıştım. Sevgili Tijen peki “yemeyen veletlere ne yapacağız” diye sormuş. Ben de bu soruyu seve seve yanıtlamak istedim. Çünkü aylarca yemek yedirmek için çabalamış, artık en sonunda stresten sırtında yaralar çıkarmış bir anne olarak belki bir yardımım dokunur diye düşünüyorum. Ata 6.ayında diş çıkarmaya başladı ve bu dönemde katı gıdalarla tanıştık. İkisi çakışınca oldukça zorlu bir yememe süreci başladı.

O dönem yaptıklarımı ve yazdıklarımı inceleyince durumu şöyle özetleyebilirim.

Nasıl davranmalı?
1. Peşinden kaşıkla koşturmadım. İyi de oldu, poposunun üstüne oturup masada yeneceğini bir şekilde öğrendi sonunda.

2.İki çeşit yemek hazırlıyorum mutlaka. Mesela pilav + balık. Çok sevdiği pilavı bayılarak yemeye çalışırken balığı ağzına ağzına depiyorum. Böylelikle herkes için adil bir beslenme olmuş oluyor.

3.Masaya kendi çatalını / kaşığını götürmesini istiyorum Ata’ dan. Son zamanlarda daha çok severek yapar oldu. Yemeğe motive ediyor sanıyorum.

4. Askeli lise mantığıyla hareket edip yemek saatlerinin hergün aynı olmasına dikkat ettim en başından beri. Bazen de atladığımız yada geciktiği oldu tabi. Ama dikkat etmeye başlayınca aynı saatlerde acıktı ve yemeye başladı.

5. Masada ve oturarak yemek yemek konusunda ısrarlı davranmak çocuğu yemek ve sofra kültürüne yaklaştıracaktır. Ayakta gezerken doyurmaya çalışmak yemeği hafife almasını sağlayabilir diye düşündüm, uzak durdum.

6. Yemek yediği için ödül vermedim şimdiye kadar.. Dün parkta bir anne yemeğini yiyen oğluna ödül olarak kocaman bir çikolata verdi.Yani aslında o anne çocuğuna şu mesajı verdi istemeden: “ödül olarak vediğim abur cubur yaptığım yemeklerden daha değerlidir”. Sakın, sakın, sakın!

7. Yememek için direndiği zamanlarda çok süslü yemek tabakları hazırlayıp bütün dikkatini yemeğe çekmeye çalışıyorum.

8. Sofrada birlikte yiyoruz. Ata yemese de biz yemeye devam ederiz. O da yemeğimizin bitmesini bekler. İşte bu çok önemli bence. Beklemeyi bilmek…

9. Bol bol konuşarak, sesimi alçaltıp yükselterek. Bütün ilgimi Ata’ya verip onunla sohbet ederek yemesini sağlamaya çalışıyorum. Bir dönem evde ne kadar büyük varsa toplanıp Ata yesin diye cümbüş yapıyorlardı. ( Ben okuldayken yemek yedirmek için başlamıştı bu furya.) Tesbih sallayıp helikopter taklidi yapan büyükanneler, televizyon açıp “aa, bak ne varmış” deyip ağzını açmasını sağlayan baba modelleri, def çalıp şarkı söyleyen insanlar… Hatırladıkça ruhum daralıyor. Bir gün annem (emekli sınıf öğretmeni, dikkatinizi çekerim) geldi ve bu hengame bitti :) Tam ekip hazırlanıp sahne alıyordu ki annemin şu cümlesi birden herkesi durdurdu ve susturdu: “Ata’ nın yemeğe konsantre olması lazım, bu şekilde yemek yemeyi öğrenemez”. Tsssssssssssssss, sessizlik ve ardından kaşığı eline alıp incelemeye başlayan ve annannesine hiç itiraz etmeyen bir Ata… İşte o günden beri ekip paydos ettiği için, genelde yemeğe konsantre benim oğlum ;)

10. Bir ara biskuvilere dadandı, artık almıyorum ve abur cubur vermiyoruz. Sadece dişini kaşımak isterse havuç, salatalık, uzun grisinilerden arada sırada veriyorum.

11. Herzaman ama herzaman kendi kendine yemesine izin verdim. Altına bir bez yayarak üstünün başının batmasına göz yumarak yemeği kaşığa daldırmasını zevkle izledim çoğu kez. Hele ki, ilkinde ağzını bulup yuttuğunda çok mutlu olmuştu. İkimiz de anladık ki bu başarmanın ta kendisi ve başarı hazzını zedelemek istemedim, çok çamaşır çıkıyor diye :)

12. Değişik tarifleri denemek iyi bir motivasyon kaynağı anlaşılan. Değişik çorbalar, sebze yemekleri denemek mantıklı olabilir. Ata sayesinde çok değişik ve pratik yemek öğrendiğim için ayrıca mutluyum :)

13. Süt içmek istemezse yoğurt ve peynir takviyesini sıklaştırdım. Sütü sevmek zorudna değil. Ayrıca bir yaprak marulda bir bardak sütten daha fazla kalsiyum var ;)

14. Yemekten önce, yemek sırasında çok fazla su içmesine izin vermedim ki iştahı kesilmesin. Yemekten biraz sonra istediği kadar içebilir sevgili oğlum.

Umarım bu anti-bilimsel liste işinize yarar :) Anne stres yapmazsa çocuk daha rahat yer şeklindeki cümleyi de eklersek sanırım fena olmaz. Ve umarım bu liste işinize yarar .

Sevgiler

Yemeyen çocuğa yedirmenin 14 kuralı” üzerine 45 düşünce

 1. çocukça yaşamak

  bunların hemen hemen hepsini denemiş ve yapmakta olan bir anneyim kızım 2 yaşında ve hala yemek yerken savaş halindeyiz.ne kendi yiyiyor nede biz yedirebiliyoruz…

  Yanıtla
 2. Aylin Anne

  @Çocukça Yaşamak, sıkıntınızı tahmin edebiliyorum.

  Ata ile inatlaşmadık biz hiç .Yemiyorsa bıraktık. Ta ki bir sonraki yemek vaktine kadar zaman geçirdiği oldu bazen. Annanneler, babanneler bunu anlamadı ama sanırım çok iyi de oldu. Acıktığını ve yemesi gerektiğini başka türlü kavrayamazdı.

  Bu akşam da yemeğin yarısını bıraktı, yemedi. İnatlaşmadım, öyle bıraktım. İnada binince yiyeceği varsa bile yemeyebilir. Hele ki iki yaş döneminde…

  Acaba inatlaşma ve üzerine varma dozuna mı dikkat etseniz? Ne dersiniz?

  Yanıtla
 3. Ülkü

  Yemiyorsa bırak anne diyorum üzülüyormuş acıkmayı öğrensin diyorum banamısın demiyorlar zorlamam bende baktım dediklerimi uygulamıyorlar bende ne yapıyorum karışmıyorum kendim uyguluyorum :) ayrıca bunlar bize naz yapıyorlar canımcım başka birşey değil :)
  Yerken birşeylere dikaktine vermesi iyi oluyor ama hava güzel ya dışarı çıkıyoruz biz ne yapalım :)

  Yanıtla
 4. Küçük Mucizem

  kızımdaki yeme isteği genetik sanırım. çünkü tombili bir anne babaya sahip olunca yemeyen bebek çok komik olurdu galiba :)

  Yanıtla
 5. tijen

  aylincim eline saglik,simdi ben bu listeyi buzdolabimin ustune yapistirdim.aslinda bir cogunu ama sadece bir cogunu :) uyguluyoruz ama Arel biraksan uc gun yemek istemiyor.kresde bir sorun yok,goturdugu herseyi yiyormus,ee demekki sorun bizde ama ne..bir bulsam

  Yanıtla
 6. ÇokBilmiş

  Benim de bir tavsiyem olacak: Kızım çokm iştahlı bir çocuk ama bazen yemek istemiyor. İlk başlarda zorladım 1-2 kere, baktım aramızda sinir harbi yaşanıyor, hoşuma gitmedi. Oturdum nette araştırma yaptım, baktım çocuklarını sadece çiğ yemeklerle besleyen yabancı anneler var.
  Yemiyor mu? Ben de veriyorum meyveyi, kuru yemişi. Bir akşam yemeğini yemedi, onun yerine 6 tane mandalina yiyip uyudu. İnanabiliyor musunuz? Okuduğum sitelere göre her insan vücudunun ihtiyacını bilirmiş ama biz yetişkinler kendimizi dinlemeyi unuturmuşuz zamanla. AMa mesela hamileyken vücut ihtiyacı olan besini bize söylermiş. Aynen o şekilde bebek de kendi ihtiyacını belirleyebilirmiş.
  Bazen 250 gr yoğurt yiyor kızım yemek yerine. Bazen bir eline salatalık, diğerine havuç veriyorum; ikisini de bitiyor. Bazen elma, armut, kivi, muz gibi meyveleri rendeliyorum, içine de bal katıyorum. Soğuk soğuk yiyor. Bazen domates istiyor. Bugün öğlen "fındık ve ücüm" istedi mesela.
  Boyu da kilosu da yerinde, öğün atlamasının, daha doğrusu öğün yerine kuruyemiş//kuru meyve ve meyve-sebze yemesinin bir sakıncasını görmedim şimdiye kadar.

  Yanıtla
 7. Özlem (Doruk'un annesi)

  Aylin arkandan geliyorum. Aynı taktikleri izliyoruz. Dorukta daha 15 aylık baya baya kaşık kullanıyor artık. :)

  Yanıtla
 8. evrenerdem (ıranon)

  bızım evde bazen şu da ışe yarıyor:
  onun elıyle ya da çatalla yıyebıleceğı bır yıyeceğı (krep, omlet, balık, makarna vb) mama sandalyesının tepsısıne bırakıp arkamı dönüyorum, kendı ışlerımle ılqılenıyorum. arada sırada qöz ucuyla bakıyorum: hapur hupur yıyor benım mınık yer fıstığım:))))

  Yanıtla
 9. Filiz&Umay

  benim kızım henüz 7 aylık ve ek gıdaya geçmeden önce bu konuyla ilgili epey kitep okumuş ve zorla yemek yedirilmeyceğini iyice anlamış oldum. gerçi ben evlendiğim dönemde çocuk sahibi olduğumda nasıl davranmam gerektiğinin planlarını yapmaya başlamıştım bile. kızıma kayınvalidem bakıyor korkum ek gıda dönemiydi. çünkü benim artk işe başlama vaktim gelmişti. acaba annem nasıl verecekti ek gıdaları? 2 tane daha torunu var 4 ve 9 yaşında. bu yaşlarında hala yemek ye diye ısrar eder dururlar.ben bebeğim olmadan önce de derdim anne neden zorluyorsun çocuk acıkınca zaten yer, tabağına bu kadar çok koyma büyük insan midesi yok onda daha çocuk. senin çocuğun olunca görürsün aç bırakmaya vicdanın el verecek mi diye. eve bebeğim oldu ve ilk günden söyledim yemezse zorlama diye. 1-2 ısrar ettiğini gördüm tekrar söyledim ve sizin listeye yakın bir yazı astım mutfaktaki panomuza. 2 gün önce iş yerinden aradım nasıl durumu diye çorbayı içti ama biraz kaldı içmek istemedi ben de ISRAR etmedim dedi. o gün çok mutlu olmuştum. galiba yavaş yavaş annemin yemekle ilgili düşüncelerinde değişim yaşıyoruz :)) Kızımın kaşığı yarım yamalak tutuşunu, ağzına doğru götürüp çorbasının üzerine dökülüp suratının o komik halini izlemesine bayılıyorum.

  Yanıtla
 10. eylem arslan

  Aylincim bu yazını okudum bende bi deneyim benimde oglum 12 aylik sebze corbasi yapiyordum yemedi yapip yapip doktum daha sonra ayni corbayi halasi yapti sabah aksam hic zorlamadan birr kâse iciyordu daha sonra ben yapmaya başladım yine benim yaptigmi yemiyor cocuğma bir türlü anlam veremedimmmm

  Yanıtla
 11. sezgin

  Mrb bnd bir baba olarak yazmak istiyorum yukarida’ki ata çok şanslymş allah bozmsn bnd yunus emre’i çok
  sabır ve ihsan içinde yetiştiriyordum ki yürümeye başladıkta soraa filimler koptu ?? Artık yunus emre o kadar seviliyorlar anlatamam annene dedes teyzeler falan filan ayar oluyorum artk offff şu an saat 3 e geliyor yunusu nasl kurtarsam di düşünüyorum az once bir facia yaşadk 1 saat arakalıksz ağladı yunusa çok kral babalk yapyordm bn yokken nrler nler offff annesi de çok iyi annelik yapyor evet hala sabrlı olmaya çalşyorum başarcam önce nerden başlasam önce anneneye öğretecem çocukla nasl konuşulur teyzyee dicem sen sus gözlerin konuşssn dedeye soylerim cocukla nasl oynanır bunlar varya maf ettiler çocuğuya eve geliyorlar süratlarna baksm gelmiyor cocuktaki olan akıl saydıklarımda yok yok yok cocuk onlardan daha akıllı şu an cok agrasif yemk yemez istedim olsun ne olursa olsn yemk yemz bn peşinde bşy öğretemiyorum dinlmiyor dinliyor ama bni yaramazlktan geri kalrm die iplemiyor şimdilik yine sakin olmaya çalşyrm sabr edip yunusu kurtarmam lazm çocugunuzu çok sevdrmeyin çok sevgidende maraz çkar

  o feyzi bn o onun bnliğine
  yerleştrmiştim

  gözümünönünde gittiğini kimseye bşy diyomuyorum şu an 2 yaşnda

  Yanıtla
 12. gulnur

  fevkalade bi çalışma… İŞİN EN BUYUK PÜF NOKTASI YEMEĞİ KENDİSİNİN KEŞFEDİP TATMASINA, BATMASINA FIRSAT VERMEK…her ne olursa bırakın kendisi bi 5-6 dakika keyfini sürsün çok da uzatmadan tabi ki, aynı anda kendi yemeğinizi CİDDİ CİDDİ AFİYET VE AYNI KEYFİ BİRAZ BELLİ EDEREK YEMEĞE BAŞLAYIN…. N.olur çok ama çok rahat olun inanın kendinizi tutup şu kadarcık sabrı göstermekten yılmadığınız sürece her şey bi çorap söküğü gibi gelecektir. 5 yaşındaki kızında bu konuda doğruları bile bile bilinen tüm tüm doğruları uygulamış ve dahi geç yaşta anne olabilmiş biri olarak TECRÜBEYLE SABİTTİR, nolur çok rahat olun, fırsat verin keşfetsin inanın Mucize gibi ama Gerçek… ah ahh şu annelik hormonları hele ki ilk çocuklarımızda çok çok boşuna zorluyoruz. aynen çokbilmiş’in yazdığı gibi onların da oto-biyolojik tercihleri var aynen yetişkinler gibi….

  Yanıtla
 13. Uluç

  Çocuğum 2 yaşında yemek yemediği zamanlarda çok üzülüyordum bir baba olarak yaptığım araştırmalar ve deneme yanılmalar sonucunda tüm enerjimle baska birsey düşünmeden ve baska birseyle ilgilenmeden tüm enerjimle OYUN oynayarak ve ilgisini çeken şeyler söyleyerek örneğin dora ve kity i de doyurma metoduyla veya mamayı annemi yiyecek bebekmi diyerek vs. Çok rahat yemek yedirebiliyorum bir de çocuklarda bol su tüketilmesine lütfen dikkat edin suyu cok içen cocuklar daha dayanıklı oluyorlar zorla yemek yedirmekten kaçının sevdiği sağlıklı seyleri eline verin gerekirse üstü başı batsın bi de yanında iştahlı bir çocukla yemek yemesini de öneriyorum o da göreceksiniz tatlı bir rekabetle yemeye başlayacaktır.

  Yanıtla
 14. elçin

  benim kızım da 20 aylık oldu ve hala yemek yemek istemiyor. sanki acıkmıyor. sadece uykusunda meyveli cicbebeli süt hazılıyorum onu içiyor ve bir sonraki uykusuna kadar hiçbir şey yemiyor. ne yapacağımı bilemiyorum.

  Yanıtla
 15. funda

  Benim oglum 7 yasonda ve denemedigim sey kalmadi hala ayni sofraya oturtamiyorum gec geliyo sofrada yok cisim geldi yok midem bulanti eli ayagi orda burda oynar surekli sinir krizi geciriyorum bide sanki hep benim yedirmemi bekliyor gozu bende

  Yanıtla
 16. Elif

  Siz ne derseniz diyin bi cocuk yemiyosa yemiyo 1, 5 yasindaki ogluma yapmadigim maymunluklar yapmadigim sebeklkler kalmadi sokakta bile yedirmeyi deniyorum kendisinin yemesinede izin veriyorum ama olmuyo deli oluyorum cok uzuluyorum uyuyamiyorum bile ben bukadarini soyliyim gerisini siz dusunun

  Yanıtla
  1. Özlem

   Kaç saatte veriyorsun yemeğini bi de yemek yemiyo diyosun ya eline krakerbisküvi falanveriyosan yemek yemiyo canım sabırdan başka hiç çare yok benim paşam kendi eliyle yiyo heryer Batıyo bazen sinirim bozuluyor ama İnan sevdiği şeyleri yapınca ve düzenli yedirince o da alışıp senin yemez dediklerini bile yiyo

   Yanıtla
 17. Eliz

  Mrb arkdslr, bizim yemek problemimiz 10 gün once ateşli griple başladı o günden beri çorba yemek vs yemıyor oğlum.. Hastalığı atlattık halsizlikte geçtı ıyıleştk ama kalıcı bır yemek problemımiz başladı cok üzülüorm zayıftı zaten ama hafif göbeğimiz vardı o da kalmadı içten içe ben eğriyorum sanki… Oğlum 2 yasında 2 aylık bu süreç nekdr devam eder merak ediyorum günden güne açılır mı iştahı şuan bisküvi meyve ve sıkma meyve suyu içiyoruz arada bi köfte yıyor sadece, yoğurt veriyorrz abur cubur da yiyor.ama çorba ve ekmek sifirrrr Hergun çorba yiyen Oğun aksatmayın oğlum şimdi yemiyor neolucak?

  Yanıtla
  1. Hilal

   Benim kizimi anlattiniz kizimda 2 yas 3 aylik ve ortalama 1 aydir yememe problemi var deli oluyorum ne yapicagimi bilmiyirum allahim yardim et

   Yanıtla
 18. seval

  oglumun bizim yediklerimizden yemesini okadarçok istiyorumki hep çorba mama gibi yapılan yemekler blandrdan geçirmekten biktımm inannın yemesin açkalınca yer belki diyorum dayanamıyom ona

  Yanıtla
 19. hatice

  oglum 21 aylık .önceden bütün bir gün bir kase çorbayla geçirilirmi diyordum şimdi oda yok kendimi çok çaresiz hissediyorum nereden başlayacagımı bilemiyorum

  Yanıtla
 20. Beyza AltunKöprü

  Merhaba,benım kızım 2 yaşında.ve yemek yeme sıkıntımız cok fazla.yediği şeyler pılav ve çorba .ve bızım cok onemlı bır sıkıntımız var kusma reflüden şüpheleniyor doktorumuz.yanlız azra meyve yemez kaçar ,tanelı çorba içmez kusar ,nadir bezdırme yer oda cok az.sabah kahvaltımız ekmek beyaz peynır,yumurta ve pekmez bunları püre haline getırıyorum zorla verıyorum .bazen yıyor bazende kusuyor.bız doğduğumuzdan berı kusuyoruz.benım sorunum bu cocuğa baska seylerı nasıl yedırırım.havuc elma vs bunları asla ağzına surmedı.sulu yemeklerden yemıyor yumurta cıvık yedıremıyorum,tost yedıremıyorum .bıde şöyle bir özellığı var dünkü pılavı yemez taze olmalı.bunun yanında ben cok sınırlı bırıyım.ve tahammül edemıyorum .cocukla sureklı aramızda gerılım var .ve azra cok hıperaktıf zor bır cocuk hıc oturmaz dıkkat bozukluğu var oyuncak oynamaz .gecelerı düzgün uyumuyor ,gündüz 2 saatlık bır uykusu var .sabah 8 de Yada daha erken kalkar.durum bu olunca ben cok mutsuz ve sınırlıyım .ne yapmam gerek nasıl alıştırırım yenı tadlara ,hanı yemek yemeyıp kusma olayı olmasa oyunla bırseyle yedırcem ama bır lokmayı zorlasam kusuyor

  Yanıtla
  1. zübeyde

   merhaba.. “iştahsız çocuğa nasıl yemek sevdirilir ” diye aranırken net.te, yazınızı okudum.. Aynı şeyleri yaşıyoruz sizinle.. benim oğlumda 28 aylık.. yemek, oyun, yaramazlığı, aynı.. sadece bizim şükür ki uyku düzenimiz iyi.. akşam 20.00 de yatar 06.00 da kalkar.. benim de ailesel sorundan dolayı sinirlerim harab olmuştu, çocuğun bu yaramaz hallerine artık dayanamıyordum, 3 defa sustuktan sonra 4. defa bağırıyor sonrada kahroluyordum.. taki 25. aylıkken kreşe verene kadar.. 3 ay oldu, yeni yeni kendimi toparladım.. çocukların sağlıklı annelere ihtiyacı var.. tüm gün verin demiyorum, yarım gün.. işinizi gücünüzü yapın, yemeğinizi hazırlayın, kendiniz biraz dinlenin, sonra alın.. inanın, eve geldiğinde çoook daha kaliteli zaman geçireceksiniz.. bunun tek çaresi bir kaç saatliğine çocuklarla onu birarada bırakmak.. oda yemekle ilgili bir çok şey öğrenecektir.. allah sabır versin..

   Yanıtla
 21. ozlem

  benim kızım 28 aylık ve yemek yedirme olaylarımız tam bir kabus doğduğundan beri çok iştahlı bir çocuk değildi ama şimdi neredeyse hiç bir şeu yemiyor su ile besleniyor desem doğru olur her öğünümüz stres asabiyet benim için üzüntü. annaannesi aman aç kalmasın diye pğortakal suyu , çikolata, abur cubur veriyor çikolataya hayır demiiyor kızım ama ben kızımla başbaşa kaldığımda ben vermeyince ağzını hiç açmıyor bütün gün su içiyor şu an çalışmıyorum ve inanın ömrüm mutfakta geçior onu yer mi bunu yer mi acaba diye sürekli kızıma yemek yepıyorum bi çocuk pilav yemez mi benim kızım yemiyor tavuk yemiyor köfteyi ender çok ender yiyor çorba desen kaşığı görünce kaçıyor sadece kendi makarnasını yiyordu artık onu da yemiyor ne yapacağımı şaşırdım gelişiminin yavaşlamasından ya da geri kalmasından çok korkuyorum.
  :(((((

  Yanıtla
  1. Aslı

   benim oğlum 26 aylık ve malesef bizdede yemek saatleri kabus gibi .. hiç birşey yediremiyorum 3 gün öncesine kadar süt bisküvi yerdi artık onuda yemiyor . çorba meyve çikolata abur cubur şeyler bile yemiyor zorlarsam kusuyor acıkınca belki yer diyorum malesef 3 gündür doğrudürüst bişey yemedi ve hala bişe yemek istemiyorum en son teşebbüsümdede yine kustu .. aslında açlıktan vücudu bitkin düştü görüyorum sürekli uyku hali var çok üzülüyorum ne yapcamı şaşırdım .. doktora kötürdüm kaçkere iştahsızlığa bi çözüm söylemiyo vitamin şurubu verip gönderiyorlar … herşeyi denedim kendi yesin dedim bıraktım kendi yemesini bırakın yemeği hazırladığımı görünce ağlamaya başlıyor gidiyo öbür odaya saklanıyo . süslü yemek tabakları kaşıklar çatallar banamısın demedi ..ltfn bana yardımcı olabilecek önerilerinizi bekliyorum ………………

   Yanıtla
  2. zübeyde

   merhaba.. aynı sorun, aynı yaş.. fakat biz çareyi yarım gün kreşe göndermekte bulduk.. orada öğrenecek yavaş yavaş.. siz de bitap düşmüş sinirlerinizi toparlayacaksınız o vakitlerde.. kolay gelsin..

   Yanıtla
 22. serdar mangal

  merhaba oğlumuz kayrahan 8 yaşında hep az yiyen bir çocuktu ama bir ay öncesine kadar en azından sofradaki herşeyden birer kaşık da olsa yer benim tanımlamamla en azından vitaminini alırdı kahvaltısını sağlam yapardı ama bir anda tam anlamıyla fotosentez yapar hale geldi sabah sütünü içip okulda beslenmesini bitiriyor ya da bize öyle söylüyor(bu arada beslenme dediğim küçücük bir tost ya da soğuk sandviç) bütün gün acıkmadığını söylüyor ısrarla sofraya oturtunca da tüm gün sapasağlam olan oğlumuzun tüm keyfi kaçıyor ciddi ciddi fenalaşıyor ve gerçekten defalarca yaşadık tabağın içine kusuyor yapacak hiçbirşey bulamıyorum hiç acıkmıyor bu çocuk nasıl ayakta duruyor hasta olmuyor(çok şükür maşaallah)şaşırıyorum burger kınge hangi çocuk hayır der ki onu bile istemiyor hep tok hep tok benim kadar bu sorunu ağir yaşayana rastlamadım bu yaşta bir çocukta umarım çözüme yönelik fikri olan birileri vardır

  Yanıtla
 23. seda

  14 aylık oğlumda yemek yeme sıkıntısı var. Dişlerini kitleyip ağzını açmıyor. Daha küçükken iştahı çok daha iyiydi. Azı dişleri çıkmaya çalışıyor onların etkisi olduğunu düşünüyorum.

  Yanıtla
 24. songül

  merhaba oğlum 2 buçuk yaşında sadece süt ve su içiyor gece gündüz çorba verdiğimde yada yemek yedirmek istediğimde ağzını açmıyor kendi yesin diye bırakıyorum kendide yemiyor çorba görünce çıldırıyor tadına bile bakmıyor yemeklerin ne yapıcağımı bilmiyorum artık bir çözüm yolu gösterin lütfen

  Yanıtla
 25. melda

  Benim çocuğum yemek görünce ağlamaya başlıyo zorlada yemek yedirmek istemiyorum günde sadece bir kere yiyo ne yapacağım bilmiyorum

  Yanıtla
 26. sinem

  13 aylık bebeğimin iştahsızlık problemi var 6.aydan beri çekiyoruz. hiçbir şey yemek istemiyor.sürekli anne sütü istiyor çok zayıf bu yüzden. ne yapmalıyım sizce??

  Yanıtla
 27. zehra

  Benim oğlum 14 aylık ama çorbayı bile oğluma püre yaparak yediriyorum.Katı bir yiyecek veya küçücük bir kırıntı ağzına gitse anında kusuyor.Anca televizyondan reklam açıp yedirebiliyoruz.Son kaşığı verdiğimiz an kusuyor.
  Dişleri olduğu halde katı yiyecek tüketmiyor.Nasıl katı yiyeceklere alıştırabilirim?

  Yanıtla
 28. ceyda

  merhabalar benim oğlum 28 aylık ve yemeğini hala kendi yemiyor bütün yazıları okudum ve yazılanların aynısını bende yaşadım çocuğunun yemek yememesinden daha kötü bişey yok eminim 2 yaşına kadar sadece çorba ve pilav yedi asla yemek yediremedim her gün sinir krizleri geçirdim kahvaltı da bile çorba yiyordu düşünün psikolojim o kadar bozulmuştu ki kendimi sürekli ona bağırırken görüyordum artık ve sonra sabretmeye başladım biliyorum kolay değil hem de hiç ama sabrı öğrenmeden olmuyor mesela pilavı herşeyle pişirmeye başladım garnitürlü şehriyeli etli tavuklu aklınıza ne geliyorsa öyle yaptım yemekleri çorba gibi yapıp yedirmeye başladım herşeyin tadını aldıkça yemeye başladı hala bile bazen zorlanıyor ama ondan daha imnat olduğumu anladı artık bizim en büyük sorunumuz yemeğini kendi yemiyor kaşığı yada çatalı eline veriyorum kendi elimi sarıyorum oğlum bak elim off oldu tutamıyorum diyorum geliyor elimi öpüyor kaşığı bana geri verip anne yedir diyor ne yaparsam yapim hiçbir şeyi kendisi yemiyor herşeyi benim yedirmemi istiyor bana da yardımcı olursanız çok sevinirim Allah hepimizin yardımcısı olsun ..

  Yanıtla
  1. ecenaz

   Hiç sormayın hiç…aynı sorunu yaşıyorum…14 aylıkken acaba sütten dolayımı yemiyor diye sütü kestim…ama yine işe yaramadı…şimdi 4 gündür gece sütte içmek istemiyor..minik bir çırpı oldu..ve çok üzlüyorum..zihinsel gelişmi çok iyi…yüryor, algıları açık ..ama ye-mi-yor..neyi eksik yaptığımızı bulmamız lazım ya da kaçırdığımız bir dönem oldu o döneme erişmek için ne yapmalıyız…

   Yanıtla
   1. Aylin Anne Yazar

    Bence uykudan önce yemeği sütü kesin. Rahatsız ediyordur. Siz çok yediğinizde veya karnını şişirdiğinizde uyuyabiliyor musunuz? :)

    Bir de öğün aralarını açın. Arada atıştırmasın 3 ana öğüne Sadık kalın.

    Naçizane…

    Yanıtla
 29. kadriye

  Bebeğim 1 yaşında ama ben hiç bişey yediremiyorum hep emmek istiyor ve süt tabikide yetmiyor artık ve aç olduğu için doğru düzgün uyumuyor,benide uyutmuyot 1saate yada en fazla 2saate uyanıyoruz.Almadığım,yapmadığım bişey kalmadı yemiyor hiç bişey ne biberonla bişey içiyor nede kaşıkla bişey yiyor ne yapcam bilmem böyle offf :(

  Yanıtla
 30. sebahat

  Merhaba benimde 1 yasinda bir oglum var oncelerde beslenmesi cok guzeldi bizden once sofraya oturup bana bile yedirmezdi kendi nedes almadan yemek yemek isterdi ama simdi bir yogurt bile yediremiyorum 4 ay emzirebildigim icin doktor kontrolunde mamaya baslamistik hala iciyo onunla uyuyo sabaha kadar istiyo acda biraktim ama mama disinda hicbisey surmuyo agzina büyüklerimiz sicaktandir diyolar ama üzülüyorum yardim edin lütfen bebeginin hicbosey yememesi cok kotuymus :’(

  Yanıtla
 31. elif K

  merhaba inşallah sesimi duyan biri olur
  benim kızım tam 3 yaşında bellirli yiyecekler dışında hiç bir şey yemiyor yediği gıdalar : tarhana çorbası ,yayla çorbası,ekşili köfte,pilav ,makarna,köfte oda eh çok severek değil,sosis,sucuk,arada tost oda sucukluysa,meyvelerden karpuz,armut ve elma .yoğurt ,ve süt bunun dışında hiç bir başka gıda yemiyor sebze vs.ağzına sürmüyor ve buyuzden cevremde hep ben suçlanıyorum artık sıkıldım bana yol göstericek olan var mı?

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>