Okula başlama yaşı kaç?

Aylardır gündemimizde 4+4+4 var. Çocuğu 2007 ve üstü doğumlu anneler çocuklarının kaç yaşında okula başlayacaklarını anlamaya çalışıyor.

Yayınlanan genelgeye göre 2012-2013 eğitim öğretim yılında, çocuğu 30 Eylül 2012 tarihinde 60-66 ay arasında olan veliler verecekleri dilekçe ile çocuklarını anasınıfına yönlendirebilecekler. Ancak aynı insiyatifin 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında uygulanıp uygulanmayacağı konusuna dair net bir ifade genelgede yok.

Genelgeyi tam olarak okuduğumda aynı uygulamanın önümüzdeki yılları da kapsadığına dair bir açıklama göremedim. Acaba ben mi yanlış anladım?:

60-66 ay arası çocukların veli isteğiyle anasınıfına yönlendirme imkanı sadece Eylül 2012 için mi geçerli?

Eğer öyleyse oturup hesap kitap yapmalıyım.

Yasanın kabul ettiği yaş aralığı şöyle:

0-12 ay |12-24 ay|24-36 ay|36-48 ay|48-60 ay|60-66 ay|
   0 yaş         1 yaş        2 yaş         3 yaş          4 yaş          5 yaş

Yasa 30 Eylül 2012′de 60-66 ay arasında olanları veli insiyatifiyle anasınıfına yönlendirme imkanı veriyor.

Peki bu uygulama sadece 2012 Eylül ayı için geçerliyse 2013′ten sonra böyle bir insiyatif imkanı olmayacaksa Eylül 2009 doğumlu Ata kaç yaşında okula gidecek?

09.2009 0 yaş
09.2010 (12 ay) 1 yaş
09.2011 (24 ay)2 yaş
09.2012 (36 ay)3 yaş
09.2013 (48 ay)4 yaş
09.2014 (60 ay)5 yaş

Tam olarak 60. ayını doldurmamış olan Ata 59. ayının içindeyken okula mı başlayacak? Hazır olunuşluğu bir kenara, düşündükçe içim bir garip oluyor. Onu doğururken 7 yaşında okula başlayacağını hayal etmiştim. 3 yaşında 3 yarım gün kreşe başlar,  4 yaşında 5 yarım gün, 5 yaşında ise tam 5 gün diye düşünüp doya doya okul öncesi eğitim alır diye düşünmüştüm.

Şimdi biraz ürkerek 2014′ü düşünüyorum.

Dün okulda sergi vardı. 7 yaşındaki birinci sınıflar, panoların altında yuvarlanıyordu. Kimisi saklambaş için ideal bir alan yaratmıştı panolardan, kimisi yakalamaca oynuyordu.

Aslında bizi böyle düşündüren şeyin ne olduğunu biliyoruz ama tam olarak tarif edemiyoruz belki de.

 1. Bizim okullarımız ciddi yerler. Yani eğlenerek öğrenme gibi bir ortamın pek de mümkün olmadığı ortamlar. Güne rahat-hazır ol komutlarıyla başlıyor, pek çok yerde sürekli komut vererek çocukların neşeli hallerini yavaş yavaş yok ediyoruz.  (Özel not: Bunun bir benzerini Ata’yı vediğim kreşteki öğretmenin duygusal tacizlerinde gördüm. Hiç neşesi yoktu çocukların. Lüften çocuklarınızı kreşe vermeden önce 1 tam gün geçirin.) Çocuklarımızın neşesinin kaybolmasından endişeliyiz en çok…!
 2. Bir başka nokta ise şöye; biz anneler çocuklarımızı çok özel, çok biricik eşsiz ve benzersiz olarak görürüz. Öyle ya, oğlumu küçük prensim, paşa oğlum, tatlı yavrum….vb. gibi övgülerle seviyorum. Hiç bir prense rahat! hazır ol diye komut verilir mi? :)
 3. Şimdi bir öğretmen olarak yazayım. Biz öğretmenler için sınıfta 25 tane prenses yada prens yoktur. Hepsi öğrencidir, eşittir. Parlak renkli süslü giysileri yerine önlükleri vardır. Önemli olan öğrettiklerinin uygulanıp uygulanmadığıdır. Herkesin prensliği yada prensesliği okul kapısının dışında annesinin kucağında kalır. İşte annelerin içinin cız ettiği nokta bu olabilir. Sanki 5 yaşında kurbağa prensin hikayesideki gibi sıradanlaşmasına tanık olmak belki bizi telaşlandırıyor.

İlkokul 1. sınıf programı ne olacak?

Neler öğrenecekler?

Öğretmenler hazır mı?

 

Hiçbirini bilmiyorum. Ancak bildiğim tek şey, annelerin hazır olmadığı.

İlkokul için 5 çok erken diyorsanız, buyrun buraya bir imza verin.

Hayır erken değil, çocuğumu göndereceğim diyorsanız, benimle düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

 

Bu arada şunu bir kez daha paylaşmak istiyorum: pek çok çocuk için 5 yaşında okula başlamak kurtuluş olabilir. Neden mi? Ülkemizde ço ksayıda çocuk ailesi tarafından öldüresiye dövülüyor, bir kısmı dilendiriliyor, bir kısmı ihmale ve tacize uğruyor. Yine hiç tanımadığımız bir kısmı anne-baba ilgisi, sevgisi nedir bilmeden yaşıyor, öylesine…

İşte bu tür durumlarda okul umuttur.

Bu arada, devlet okulu mu? Özel okul mu?

Kararınız nedir?

 

 

 

 

Okula başlama yaşı kaç?” üzerine 24 düşünce

 1. gezicini

  benim Yiğit oğlum Mart 2008 doğumlu. Hem doğumdan gelen hafif fiziksel problemleri, hem de bu 66 ay yüzünden şu anda özel bir okulun ana sınıfında. Şu anda yarım gün gidiyor, Eylül 2012 itibarı ile 5 tam gün gidecek. (9-16.00) Sonraki sene eylülde anasınıfı mı, yoksa okul mu olacak henüz bilmiyoruz.
  sevgiler

  Yanıtla
  1. kararsız

   benım oğlum 19-03-2008 doğumlu eylulde bırıncı sınfa mı gıdecek yoksa anasınıfına mı:?

   Yanıtla
 2. Bap

  Ayni endişe nedeniyle oğlumu -2008 Nisan doğumlu- önümüzdeki sene icin hazırlık sınıfına dün yazdırdım. Sınıfı 5+ olarak adlandırılıyor. Düşüncem 2 sene buraya devam etmesi yönünde çünkü zorunlu gidecek yasta olmayacak. Ancak okuldan öğrendiğim bilgiye göre mecbur yas aralığında dahi olsanız yeterli değildir yazısı ile cocuğunuzu 1 sınıfa baslatmayabiliyirsunuz. Biz tercihimizi özel okuldan yana kullandık. Benim çalışıyor olmam, müfredata son eklenen ‘secmeli -zorunlu ‘ dersler ve okulun evimize yakınlığı bunda rol oynadı.Planlarımızı 1 sene one çektik, şirketimin bedava kreşini bırakıp okul parası ödemeye başlıyorum.

  Yanıtla
 3. Yelda Yüksel

  Kızım okul çağına geldiğinde, asla onu 5 buçuk yaşında okula göndermeyi düşünmüyorum. Yaptırımları ne olursa olsun, o yaştaki çocuğumun ilkokul 1. sınıfa başlayabilmesi için beni öyle bir ikna edici müfredat sistem geliştirmeliler ki ancak öyle. Bu kadar hızla geçirilmiş, hiçbir altyapısı oluşturulmamış yasasın kısa sürede hayal ettiğim hale geleceğini de hiç sanmıyorum. Hiç kimse birşey bilmiyor. Bu bile tek başına vermek istememem için bir sebep zaten. Yani çocuklarımız kobay olacak deneye yanıla bir sistem oturtturulmaya çalışılacak. Ayrıca son dönemde üstüste yaşananlardan sonra hakikaten devletin herşeye burnunu soktuğunu düşünüp, artık vereceğim de varsa inadımdan birçok şeyi yapmak istemiyorum. Gerçekten sinirlerimi çok bozan şeyler. Hamile bir kadın olarak yazıyorum. Kimsenin, sadece kadın ve erkeği ilgilendiren kürtaj meselesini kurcalamaya, kadınların bebeklerini hangi yöntemle doğuracaklarına karar vermeye ve çocuklarını daha oyun çağında okula gitmeye zorlamaya hakkı yoktur. Bu gidişe nasıl dur denecek hiç bilemiyorum. Sevgili Aylin Anne hani kuşatılmış annelik demiştin ya, işte ta kendisi bu. Ta kendisi.
  Devlet okul mu özel okul mu deyince ise; tercihim her zaman iyi bir devlet okulundan yana. Şimdilik. Ancak kızım henüz küçük olduğundan o araştırmaya girmiş değilim. Belki tecrübeli anneler daha iyi yorumlar yapabilirler. Sevgiler..

  Yanıtla
 4. mürüvvet sevimli

  Tam derin yerimden geldi bu konu aylincim. Benim oğlum da Eylül 2009 doğumlu.Bahsettiğin konuyu ben hiç farketmemiştim .Dİkkat çekmen iyi olmuş. Yani 60-66 ay çocukların velisinin kararı ile anasınıfına yönlendirilebilmeleri konusunda. Ben aynı uygulamanın önümüzdeki yıllarda devam edeceğini (nerden çıkardımsa) tahmin etmiştim.Ama buna dair bilgi göremedim demişsin. O zaman her ihtimali değerlendirmek lazım.Ben 5.5 ta zorunlu olsa Arda dönem ortasında 5.5 oluyor .o dönem bitipte yeni dönem başlayınca yani 2014-2015 eğitim döneminde 6 oluyor.Buda en azından kabul edilebilir diye düşünüyordum. En kötü ihtimalle çocuklar 5.5 şanslı olanlarda 6 yaşında başlayabilir diye değerlendirmiştim ama dediğin gibi olursa eğer 5 ve 5.5 yaşında başlayacak tüm çocuklar .Gereken alt yapı hatta hiçbişey hazır olmadan bu işe kalkışmak hiç iy sonuçlar getirmeyecek kanımca.

  Yanıtla
 5. gülefe

  merhaba bende 5 yaşında okula gönderme taraftarıyım. çünkü artık çocukların sosyal olarak da oyun oynayacakları, çocukluk arkadaşım diyebilecekleri sürekli ve güvenli bir ortam yok, erken yaşta daha çok şeyleri daha iyi ve kalıcı öğrendiklerini düşünüyorum, oğlumun gelişim düzeyi yaşıtlarının önünde gidiyor öyle zaman geliyorki evde yetemiyoruz ve sıkılıyor . mümkün olursa eğer özel okul ama olmazsada en iyi devlet okulu için evi bile taşırım. sonuçta anne babaların tek yapabileceği en iyi imkanları doğrultusunda çocuğuna sunmak, başarılı olur olmaz yinede o bizim çocuğumuzdur.

  Yanıtla
  1. dragon

   Siz çocuğunuzu başınızdan atma düşüncesinde iseniz ne ala, şaşırmam. Çocuğun duyguları, anne ve baba ile zaman geçirme isteği, bağışıklık sistemi tam gelişmemiş bir çocuğun kalabalık ortamlarda salgınlara yakalnma riski, endişesi, beni sizin gibi düşündürtmüyor. Bir de öğretmenlerimiz 5 yaş psikolojisini biliyorlar mı?

   Yanıtla
 6. AYŞE IRMAK

  kızım 2008 şubat 20 dogumlu 66ayı doldurmuyo seneye istersem yollıcm istemezsem yollamıcm bu sene ANASINIFI DÜŞÜNDÜM AMA YİNEDE KARARSIZ KALDIM YOLLASAMMI YOLLAMASAM MI?ZEKİ OLDUGUNU DA DÜŞÜNÜYORUM EVDE HEMEN HEMEN TÜM İMKANLARI SAGLIYORUM AMA O YİNEDE ARKADAŞ İSTİYO YETEMİYORUMDA BEDEN OLARAK YORULMUYO YOLLASAM ZARALIDA CIKMAM GB BİLMİYORUM NE YAPMALIYIM .

  Yanıtla
 7. rukiye

  çocuğu 70 aylıkken okula başlayan bir veli olarak okuldaki gördüğü eğitimin yetersiz olduğunu günlerinin laylaylomla geçtiğini söyleyebilirim.müfredat anasınıfı resmen sınıfın geneli küçük diye benim kızım da küçük mamelesi görüyor.artık bu derssizlikten sıkıldığını söyleyebilirim.

  Yanıtla
 8. birsel

  ya benim oğlum da şubat 2009 doğumlu ben de çok kararsızım bu sene ana sınıfına değil ama 5yaş grubu kreşe göndermeyi düşünüyorum bir dahaki seneye ise anasınıfına göndermek istiyorum ama yinede çok kararsızım.

  Yanıtla
 9. ebru

  benım oglum 2008 dogumlu onumuzdekı sene okula gonderıp gondermemek konusunda cok kararsızım.esım daha kucuk oldugunu ana sınıfına gıtmesını ıstıyor bense kararsızım.

  Yanıtla
 10. ozlem irem

  benim kızım 69 ay olacak eylülde ben bir öğretmen olarak kızımı göndermek istemiyorum.tamam herşeyi çok iyi algılıyor ama okulların eğitiminden de memnun değiliz.eşimle çok kararsızız.

  Yanıtla
  1. ismail

   özlem hanım merhabalar benim bi sorum olacak 69 70 aylık iken anasınıfına gönderme şansımız varmı peki bunu merak ettim yazarsanız sevinirim

   Yanıtla
 11. heves

  benim oğlum eylül ayında 65 aylık oluyor. 3 yaşından beride kreşe gidiyor. Aslında yedek olarak okul kaydı çıktı. İstersem göndermeyebilirim.. Bazı uzmanlar diyorki okuma yazma öğrenmek için 7 yaş çok geç. Acaba bunu yazanlar kendileri kaç yaşında okula başladılar. Daha düne kadar kararsızdım ama bu gün anasınıfına kaydını yaptırdım. Oğlumdan yana hiç kuşkum yok. Ama bu sene sınıfın en küçüğü olmasındansa seneye en büyüğü olsun. Belki bu durumda iyi olmayabilir ama ezilmesinden daha iyidir. Kendi yaş grubuyla 1 sene daha vakit geçirip 6 yaş eğitimi alacak olması ona çok şey kazandıracağını düşünüyorum. Allah tüm çocuklarımızın ve bizim yardımcısı olsun.

  Yanıtla
 12. onur

  benim kızım 2 eylül 2009 doğumlu geçen yıl kıreşe verdik fakat 1 hafta zor kaldı. almak zorunda kaldık. 2013 öğetim yılında kızım anaokuluna başlamalımı? 2014 yılı 1. sınıfmı yoksa ana okul yaşımı oluyor bizi bilgilendirirmisiniz? 1. sınıfa başlamadanönce okul öncesi eğitim görmesini istiyoruz okula alışması için geç kalmak istemiyoruz bizi bilgilendirirmisiniz?

  Yanıtla
 13. Selen

  Benim kızım 28 temmuz 2009 dogumlu. Devlet okulu anasınıfına yazdırdırdım.sorunumuz beni bırakmak istemiyor aglıyor.sınıfta gayet basarılı uyumlu ögretmenin söyledıklerını yapıyo ama agladıgı için durmuyor o zaman okuldan almak zorunda kalıcam. Seneye gıdebılcekmı anasınıfa yoksa ilkokulmu of kafam çok karısık yardımcı olun…

  Yanıtla
 14. derya

  arkadaslar ebnim oglum subat 2009 lu bana bu sistem başta mantıklı geldi tam ögrenme yası dedim ama dedigim gibi olmadı dersler yogunlaşınca oglum sıkılıyor ve dersten cok oyun istiyor cunku oyun cagında bir çocuk ben okuldan almayı bile düşünüyorum kimseyede tavsiye etmiyorum erken yası bu benim kararım

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>