Okula başlama yaşı kaç?

Aylardır gündemimizde 4+4+4 var. Çocuğu 2007 ve üstü doğumlu anneler çocuklarının kaç yaşında okula başlayacaklarını anlamaya çalışıyor.

Yayınlanan genelgeye göre 2012-2013 eğitim öğretim yılında, çocuğu 30 Eylül 2012 tarihinde 60-66 ay arasında olan veliler verecekleri dilekçe ile çocuklarını anasınıfına yönlendirebilecekler. Ancak aynı insiyatifin 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında uygulanıp uygulanmayacağı konusuna dair net bir ifade genelgede yok.

Genelgeyi tam olarak okuduğumda aynı uygulamanın önümüzdeki yılları da kapsadığına dair bir açıklama göremedim. Acaba ben mi yanlış anladım?:

60-66 ay arası çocukların veli isteğiyle anasınıfına yönlendirme imkanı sadece Eylül 2012 için mi geçerli?

Eğer öyleyse oturup hesap kitap yapmalıyım.

Yasanın kabul ettiği yaş aralığı şöyle:

0-12 ay |12-24 ay|24-36 ay|36-48 ay|48-60 ay|60-66 ay|
   0 yaş         1 yaş        2 yaş         3 yaş          4 yaş          5 yaş

Yasa 30 Eylül 2012′de 60-66 ay arasında olanları veli insiyatifiyle anasınıfına yönlendirme imkanı veriyor.

Peki bu uygulama sadece 2012 Eylül ayı için geçerliyse 2013′ten sonra böyle bir insiyatif imkanı olmayacaksa Eylül 2009 doğumlu Ata kaç yaşında okula gidecek?

09.2009 0 yaş
09.2010 (12 ay) 1 yaş
09.2011 (24 ay)2 yaş
09.2012 (36 ay)3 yaş
09.2013 (48 ay)4 yaş
09.2014 (60 ay)5 yaş

Tam olarak 60. ayını doldurmamış olan Ata 59. ayının içindeyken okula mı başlayacak? Hazır olunuşluğu bir kenara, düşündükçe içim bir garip oluyor. Onu doğururken 7 yaşında okula başlayacağını hayal etmiştim. 3 yaşında 3 yarım gün kreşe başlar,  4 yaşında 5 yarım gün, 5 yaşında ise tam 5 gün diye düşünüp doya doya okul öncesi eğitim alır diye düşünmüştüm.

Şimdi biraz ürkerek 2014′ü düşünüyorum.

Dün okulda sergi vardı. 7 yaşındaki birinci sınıflar, panoların altında yuvarlanıyordu. Kimisi saklambaş için ideal bir alan yaratmıştı panolardan, kimisi yakalamaca oynuyordu.

Aslında bizi böyle düşündüren şeyin ne olduğunu biliyoruz ama tam olarak tarif edemiyoruz belki de.

  1. Bizim okullarımız ciddi yerler. Yani eğlenerek öğrenme gibi bir ortamın pek de mümkün olmadığı ortamlar. Güne rahat-hazır ol komutlarıyla başlıyor, pek çok yerde sürekli komut vererek çocukların neşeli hallerini yavaş yavaş yok ediyoruz.  (Özel not: Bunun bir benzerini Ata’yı vediğim kreşteki öğretmenin duygusal tacizlerinde gördüm. Hiç neşesi yoktu çocukların. Lüften çocuklarınızı kreşe vermeden önce 1 tam gün geçirin.) Çocuklarımızın neşesinin kaybolmasından endişeliyiz en çok…!
  2. Bir başka nokta ise şöye; biz anneler çocuklarımızı çok özel, çok biricik eşsiz ve benzersiz olarak görürüz. Öyle ya, oğlumu küçük prensim, paşa oğlum, tatlı yavrum….vb. gibi övgülerle seviyorum. Hiç bir prense rahat! hazır ol diye komut verilir mi? :)
  3. Şimdi bir öğretmen olarak yazayım. Biz öğretmenler için sınıfta 25 tane prenses yada prens yoktur. Hepsi öğrencidir, eşittir. Parlak renkli süslü giysileri yerine önlükleri vardır. Önemli olan öğrettiklerinin uygulanıp uygulanmadığıdır. Herkesin prensliği yada prensesliği okul kapısının dışında annesinin kucağında kalır. İşte annelerin içinin cız ettiği nokta bu olabilir. Sanki 5 yaşında kurbağa prensin hikayesideki gibi sıradanlaşmasına tanık olmak belki bizi telaşlandırıyor.

İlkokul 1. sınıf programı ne olacak?

Neler öğrenecekler?

Öğretmenler hazır mı?

 

Hiçbirini bilmiyorum. Ancak bildiğim tek şey, annelerin hazır olmadığı.

İlkokul için 5 çok erken diyorsanız, buyrun buraya bir imza verin.

Hayır erken değil, çocuğumu göndereceğim diyorsanız, benimle düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

 

Bu arada şunu bir kez daha paylaşmak istiyorum: pek çok çocuk için 5 yaşında okula başlamak kurtuluş olabilir. Neden mi? Ülkemizde ço ksayıda çocuk ailesi tarafından öldüresiye dövülüyor, bir kısmı dilendiriliyor, bir kısmı ihmale ve tacize uğruyor. Yine hiç tanımadığımız bir kısmı anne-baba ilgisi, sevgisi nedir bilmeden yaşıyor, öylesine…

İşte bu tür durumlarda okul umuttur.

Bu arada, devlet okulu mu? Özel okul mu?

Kararınız nedir?

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>