Montessori Eğitimi Nedir?

Biraz uzunca bir bilgilendirme yazısıyla yayınımıza karşınızdayım. Bugünkü konumuz Montessori Eğitimi.

Montessori eğitimini anlamak için önce adını aldığı Dr. Maria Montessori’yi tanıyalım.

1870 yılında İtalya’da doğan Maria Montessori, İtalya’da tıp alanında eğitim alan ilk kadındır.  Eğitiminin sonunda psikiyatri ve çocuklarla ilgilenmeye başlamış daha sonra ise zihinsel engelli çocuklarla çalışmalarına başlamıştır.  Daha sonra bu alanda geliştirilen bir kurumun başına geçerek eğitim çalışmalarına başlamış ve eğitim felsefesinin temellerini atmıştır. Çalışmaları sonunda zihinsel engelli çocuklar akranlarından daha yüksek notlar alarak İtalya’da bir çığır açmıştır. Daha sonra uygulanan metodun normal gelişim özelliği gösteren çocuklara da uygulanabileceği anlaşılmıştır.

Montessori felsefesine göre:

-Çocuğun seçimlerine saygı duyulmalıdır.

-Bebeklikten itibaren saygı gösterilmesi gereken çocukları bir birey olarak görmek gerekir.

-Ceza yerine olumlu yönlendirme uygulanmalıdır.

-Çocuğun yapabileceklerine müdahale etmek, onun yerine yapmak, gelişimini baltalar.

-Önce iyi insan, iyi arkadaş ve problem çözme becerileri öğretilmelidir. Ardından akademik beceriler gelir.

-Eğitim planlı programlı değil, hayata bağlı olarak şekillenmelidir.

-Hayır yerine, kendi hatasını anlamasına imkan verilmedir. Böylelikle özgüven akdar öz disiplin de geliştirilmiş olur.

Bu felsefeyle yetişen çocuklar kalıplarla, baskı ve yarışma halindeki bir ortamla büyüdükleri için daha özgün, yaratıcı, kendinden emin ve net kişilikleri olan huzurlu bireyler olarak yetişebiliyorlar. Aslında dünyaya neredeyse dijital olarak gelen ve yetişen çocuklarımızın bu felsefeye her kuşaktan daha çok ihtiyacı var diye düşünüyorum. Eğitimin temeli olan yaparak yaşayarak öğrenmenin, çocuğun hızına göre hareket etmenin ne derece önemli olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur. Ayrıca oyuncaklardan uzak, gerçek araç-gereçlerle, doğa ve hayat ile iç içe yetişmeleri duyularının ve ruhlarının gelişmesi için çok önemli bir basamak. Bu basamağı her çocuğun kullanması ve yaşaması için Montessori eğitiminin yaygınlaştırılacağına dair çıkan haberler umut verici.

Bilirsiniz, çocuklar oyuncaklardan çok kutu, ip, kabuklu ceviz, yaprak, yoğurt kabı gibi şeylerle oynamayı daha çok tercih eder. İşte bunun nedeni, bütünleşme, keşfetme arzusundan ileri gelir diyor uzmanlar. O halde biz de anneler olarak, eğitimciler olarak bu tür materyallerle duyu, duygu ve zeka geliştirici ço ksayıda etkinlik yapabiliriz. Nasıl mı, birazdan kaynak link ve videoları paylaşacağım.

Okul öncesi eğitim derslerimizde en eğlenceli bölümlerden biri Montessori felsefesinin işlendiği bölümlerdi. Hala bazı etkinlik örneklerini çok net hatırlayabiliyorum. Hocamız Prof.Dr.Tanju Gürkanbu felsefe ülkemizde çok yaygın değildir, sadece Montessori materyalleri alarak, kullanarak olmaz” demişti. Ata’ya kreş ararken ilk önceliğim bu olmasına rağmen, bu anlayışa sahip kreş bulmakta güçlük çekiyorum.  Bu konuyu ayrıca irdeleyeceğim ancak niçin yaygın değil ve yaygınlaştırmak için neler yapabiliriz sorularını sormadan geçemeyeceğim.

Sınıfımda bireysel eğitim programlarına bağlı olarak Montessori etkinlikleri uyguluyorum. Fakat küçük bir sınıfım var ve pek çok malzemeyi bu feslefeye uygun şekilde düzenleyemiyorum. Aslında çok sayıda materyalim eksik.  Kendi imkanlarımızla yapabildiklerimizle çok mutluyuz. Zaten pek çok etkinlik atık malzeme yada doğal nesnelerle çalışıldığı için çok fazla maliyet gerektirmiyor.  Yine de Montessori setlerinden olsa hiç fena olmaz bizim çocuklar için. Malum, devlet okulu olduğu için imkanlarımız çok kısıtlı.  Ancak evde Montessori etkinlkiklerini yapmak oldukça mümkün. Bunun için sizlere tavsiyelerim olacak.

Ata sünger ile su transferi çalışırken

 

Montessori eğitimi blogu: Bu blogda yaşlara uygun olarak düzenlenmiş aktivitelere ulaşabilirsiniz.

Montessori Yahoo grubu: aktivite örnekleri ve pek çok eğitimsel paylaşımın yer aldığı grup.

Montessori ve Kaynaştırma Eğitimini Geliştirme Derneği:

Küçük Kara Balık Çocuk Evi: İstanbul’da Montessori eğitim felsefesinin uygulandığı tek çocuk evi denebilir. Monstessori Derneği’ nin öncülüğünde kurulan Veli İnsiyatifi Montessori Okulu olarak kurulmuş, 2012-2013 dönemi kayıtları başlayan okul. Ata’yı göndermeyi çok isterdim ancak bize öyle uzak ki :( Keşke bir benzeri semtimize yakın bir yerde olabilse.

İngilizce kaynaklar:

İlk yıl için etkinlik örnekleri: Montessori Philosophy and Training

1-3 yaş etkinlik örnekleri: Michaelolaf.com

Montessori Training

Montessori House

Montessori Home

Bu arada Montessori etkinlikleri uygulayan anne bloglarından çok güzel örnekler bulabilirsiniz.

Aktivitelerimiz: Matematikçi ve çalışan bir anne Nuran’ın oğluyla birlikte yaptığı etkinlikler hayranlık verici. Yaşa ve konuya göre titizlikle dizinlenen etkinliklerin çoğu evdeki materyallerle uygulanabilir.

Almina Beyaz: Akademisyen bir anne olan Deniz’ in 2.5 yaşındaki kızı ile yaptığı etkinliklerin sıkı takipçisi olarak, özellikle 2-3 yaş annelerine tavsiye ederim.

Poyrazlı Günler: Yine çalışan bir anne Nihal’in oğlu Poyraz ile yaptığı etkinlikler ve katıldıkları aktiviteler ilham verici ve hayranlık uyandırıcı. Hızlarına yetişebilene aşka olsun :)

Su inci: İki çocuklu bir annenin kızlarıyla yaptığı aktiviteler ve fotoğraflarla yine çok sayıda eğlenceli ve eğitici etkinliğe ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Montessori eğitim setleri almak isterseniz burayı, ahşap materyaller edinmek isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>