En doğru tuvalet eğitimi nasıl olmalı?

Aslında “tuvalet eğitimi” diye birşey yok benim anladığım kadarıyla.Doğal akışına bırakılması gereken bir süreç bu.

Örneğin anne bebeğin üzeri giyinik olarak günde 1 kez lazımlığa oturmasını sağlamalı ilk başlangıç aşaması olarak.Ancak daha önemli bir şey var: Sizin doğal halinizi gözlemlemesini sağlamak.

Kaka sadece bağırsaklara özgü bir şey değildir. Bağırsaklar beynin ikiz kardeşidir. ( Nöro-psikoloji notlarımızdan çok iyi hatırlıyorum) Beyin isterse dışkılama gerçekleşir. Beyin isterse bağırsaklar kakayı bırakır. Burada bir bırakma ve bırakmayı isteme duygusu vardır. Yine bu durumda karşımıza ne çıkar? Güven duygusu.

Bebek kendine ait bir varlığı güvenle bırakmak ve bıraktıktan sonra ne olduğunu, nerede olduğunu, nasıl bir şey olduğunu görmek ister.

Şimdi bir annenin ne yapması gerektiğini listeleyelim.
-Kaynaklar çok iyi taranacak ama hiçbiri harfiyen moda mod uygulanmayacak.
-Bebeğin anneyi tuvalete gidip oturduğunu görmesine izin verilecek.Böyle bir süre ilerledikten sonra zaten bebek dillendikçe “çiş” diyecek ve işaret edecektir. Unutmayın, bebeklerimiz sürekli bizi izler ve bizi taklit eder. Bu yüzden kaka yapmalarını sağlamak için özel eğitim programları düzenlemek yerine zamanına bırakmak ve bizi izlemelerine izin vermek en sağlıklı yol olacaktır.
-Tuvalet eğitimine başlamadan çok çok önce kaka sevilecek. Evetkaka sevilecek. Örneğin:”Aferin Ata’ya, ne güzel kaka yapmış, aferin tatlıma, kakası işte burada, bezinde duruyor ve biz onu alıp saklıyoruz” denecek ( Öneren Prof.Dr.SAbiha Paktuna Keskin)
-Bebeğin lazımlığı evdeki klozetin yanına konacak.
-En önemlisi,şunlar denmeyecek.

“Ata çiş var mı çiş”, “Kaka gelince söyle iyi mi annecim”, Ööö, kaka pis kokuyor.

-Anne bebeğin doğumundan tuvalete gitme dönemi başlayıncaya kadar bebeğin kakasını pis bir şey olarak değil, ona ait bir parça olarak lanse edecek.Aynı zamanda; ” elin pis,sileyim.Ağzın kirlendi kıpırdama sileyim” denmeyecek. Bu çocuğun takıntılı bir kişileğe sahip olmasına, ileriki dönemde kendine bir suçluluk duygusu duyarak aradığı güveni yitirmesine neden olabilir.

-Özetle: salacağız kendimizi sevgili anneler. Ağzı kirli kirli yemeğini tamamlayacak, ondan sonra ağız yıkanacak. Bebek kaka yapacak, anne obsesif bir şekilde popo temizliği ve el yıkama girişimi göstermeyecek.Bunların hepsi: ben kötü şeylere neden olan biriyim mesajını bebeğe verecektir.(Referans. Prof.Dr. Sabiha Paktuna Keskin)

-Tuvaletini söylemesi için acele edilmeyecek yine Prof.Dr.Sabiha Paktuna Keskin’e göre (Maksimum 4 yaşına beklenmeli, gerekirse uzman yardımı alınmalıdır diyor)

-Bebekler kakayı kendinden bir parça oalrak görürlermiş. Kakayı bırakırken “acaba bu benim içimden çıkan parçaya ne olacak?” kaygısı yaşarlarmış. Kakayı bırakınca ise kalkıp bakmak ve ona dokunmak isterlermiş.Bu noktada ise çocuğa yine aradığı o güven duygusunu annenin veya yakınlarının vermesi lazım geliyor uzmanlara göre.
“Bak Ata, kakanı yaptın.Aferin” (abartmadan, alkışa gerek yok mesela:)
“Bak bebeğim, kakan burada, bir yere gitmedi, duruyor.” Bu esnada dokunmak isterse anne görmezden gelebilir, dokunmasına itiraz etmeden bu süreci sakin bir şekilde atlatmasını söyleyebilir.

-Her defasında ödüllendirmenin bir etkisi olmaz. Davranışın oturması için ilk aşamada, ilk günlerde aferin anlamına gelecek minik ödüller verilebilir.(Çocuğun sevdiği bir yiyecek, oyun, meyve gibi) Ama daha sonra bu sosyal pekiştireçlere dönmelidir. “Aferin Ata” yeterli olabilir.

-Tuvalet alışkanlığı dönemi öncesi anne ne kadar çok ööö-pis-kötü kokuyor derse, tuvalet eğitimi uzarmış, yine uzmanlara göre. Çünkü çocuk kötü bir şey yaptığını düşünerek bunu ileride yine gizli saklı kimseye göstermeden altına yapma şeklinde devam ettirebilirmiş.

Çocuk 24.aydan sonra dahi kakasını söylemiyorsa:

1. Anne kakayı kötülemiş olabilir.
2. Çocuk kakasını bırakmak için anneye ve etrafındakilere güvenmiyor olabilir.
3. Kaka yapma meselesi abartılmışsa, her defasında evde şenlikler düzenleniyorsa çocuk daha fazla şenlik istiyor olabilir, yada “dur ben şunu bırakmayayım da annem benimle daha fazla ilgilensin” demek istiyor olabilir.

Eğer anne, bebek doğduğunda bugüne değil pis -ee!! demediyse,
Kakası gelince abartmadan temizlediyse,
Kakayı sakladığını belirtirse, bebek 18. veya 19. aylardan itibaren tuvaletini söylermiş.

Dikkat edileceklere şunları da ekleyelim:

-Tuvalet veya banyo anne ile etraflıca incelenecek. “Bak Ata, burada kapı var, yukarıda lamba var, burada çekmece var, gel içine bakalım, burada senin lazımlığın var, tuvalet kağıtları burada, lavabo da buradaymış”… Gibisinden bir keşif turu atılacak. Böylelikle gerekli güven duygusu verilecek.

-”Kakanı yaptın, aferin Ata’cım”, “bak, çok değişik şekiller olmuş” deyip incelemesine imkan tanınacak.

Çok uzattım.

Daha önce pek çok yazımda yazdığım gibi burada tekrar edeceğim. Herşeyin başı güvendir. İnsan yavrusu doğumundan ölümüne kadar yaşaması için gerekli güveni arar. Burada ve her konuda, bir çocuğun sağlıklı gelişmesi için güven sağlamak çok önemli. Annenin bebeği tuvaletini yaparken yarı yolda bırakmayacağını, koruduğunu ve sonuna kadar da koruyacağını hissettirmesi lazım bana kalırsa.

18.aya kadar oral dönem devam ettiği için ve 18.aydan sonra anal döneme geçiş başladığı için bu arada bebeğin “çiiişşşş”-”ka-ka” demesi çok olağan bir durumdur. Bezini çekiştirmesi, rahatsız olması çok normaldir.

Bu bilgilerden sonra ben rotamı belirledim.

Ata’ya bir lazımlık alacağım.
Ayakları yere değecek şekilde olanından. Belki eğlenceli olsun diye müzikli olanından alabilirim :)))
Klozetin yanına koyacağım ve bekleyeceğim.
Ara sıra beni tuvalete girip çıkarken gözlemleme fırsatı vereceğim ve Ata’mın kendi kendine oturması için bekleyeceğim. İlerledikçe zaman, kakayı oturarak birlikte, sohbet ederek, şakalaşarak yapmasını sağlayacağım.
Kaka bitince ona inceleme fırsatı vereceğim.
Dokunmasına itiraz etmeyeceğim.
Kaka gitmedi, bak burada Ata diyeceğim.
İlk günler eşe dosta gösterip güvenini ve özsaygısını pekiştireceğim.
Sonra birlikte döküp ona el sallayacağız.
Popo temizliğini yine abartmadan obsesifçe değil daha bir sukunla gerçekleştireceğim.

:)

Şimdi sıra “hangi lazımlık daha iyi” sorusuna yanıt bulamaya geldi :)

Onları da paylaşacağım.

Umarım bir katkım olur…

Sevgiler

Aylin

En doğru tuvalet eğitimi nasıl olmalı?” üzerine 19 düşünce

 1. 3kişilikDünyam

  Daha bebeğim doğmadı ama bu bilgiler eminim çok işime yarayacak. Devamını merakla bekliyorum ;)

  Yanıtla
 2. Bahar altun yalçın

  Merhaba, benim oğlum 2.5 yaşında tuvalet eğitimine başladık 5 gün oldu ama bunun 3 günü hem çişini hem kakasını tuttu sonunda ishal ve kusmayla tepki verdi yapmak istemiyor korkuyor ağlıyor bezini takmamı istiyor 5. günün sonunda belkide biraz ara vermem gerektiğini düşünüp bezini tekrar taktım lütfen bana yapmam gereken şeyi söyleyin çok zor durumdayım ruhsal açıdan zarar görmesini istemiyorum. lütfen yardım edin….

  Yanıtla
 3. vildan

  Çocuk kakasını ellerken sakin kalabilecek anne tanımıyorum. Birçok konuda rahat bir anne olarak ben bile malesef bunda sakin kalamıyorum. Gerçekten bu “kakayı elleme” olayı hijyenik açıdan abartılmayabilecek derecede mi; vaktiyle çocuklarını bile çamaşır suyuyla yıkayan annelerimiz bize kakayı niye öcü gibi göstermişler öyleyse…şaşmamak elde değil..püfff..

  Yanıtla
 4. özlem

  sevgili Aylin Hanım, Sabiha Hocamız gibi pek çok değerli büyüklerimizin makale ve kitaplarını ben de okurum, evet bazı konularda çizmemiz gereken yol konusunda fikir sahibi olmamızı sağlıyorlar ama , çizdiğimiz o yolu bazımız yürüyerek,bazımız koşarak ,bazımız emekleyerek hatta bazımız hoplayıp zıplayarak geçiyoruz. Ne yazık ki,insanoğlunun genleri birbirinden çok farklı,aynı yöntem farklı çocuklarda farklı davranış değişiklikleri yaratabiliyor.bu nedenle çocuklarımızı iyi gözlememiz gerektiğini düşünmekteyim,faydalı paylaşımlarınıza teşekkür ederim.

  Yanıtla
 5. Gözde

  Sabiha hanimin söylediği bir çok şeyi çevremdeki çocuklara uyguladım ve her seferinde de olumlu donutler aldım bu da ona güve n duymami sağladı. Şimdi de çocuğumu bu guvenle büyütmeye cabaliyorum.Iyi bi şeyler yaptığımı düşünmekten öte bunu yaşıyorum. Kızım uyumlu ve huzurlu. Sizin gibi insanlar bize lazım. Çok teşekkürler. .

  Yanıtla
 6. emel

  Benim uc tane cocugum var ucude erkek birinci oglum bir haftada ogrendi hic zorlanmadim ikinci oglum tam bir yil ugrastirdi simdi ucuncu cocuguma oggretmeye basladim henuz iki bucuk yasinda okula baslayacagi icin ogretmek zorundayim ama hic tuvalete oturtamiyorum lazimligida istemiyor ne yapacagimi bbilmiyorum

  Yanıtla
 7. nur

  benim kızım 3 yaşını bitirdi ve hala tuvalet alışkanlığımız yok saatlerce lazımlığına oturtsamda yapmıo aglıo,yapamıorum dio nasıl alıştıracağımı bilmiorum bana lütfen yardımcı olun. ve ayrıca milletin ağzından bıkmış durumdayım…

  Yanıtla
 8. Poyka

  Merhaba 23aylık bi oğlum var ve tam bir haftada çişini öğrendi.bi kaç küçük taktikle banyoyu onun için eğlenceli hale getirdim.lavobonun önüne 2renkli plastik bardak,bi kaç araba koydum.cişini yaptıgında bardaklara su doldurup boşaltmasına izin vereceğimi,arabaları da yıkayabilecegini söyledim(suyla oynamayı çok sevdiği için).5gün kendim götürdüm.götürmediğim zamanlar evin her yerine çiş.ve gecede bez bağlamadım,gündüz kilotla gezdi bu çok önemli çıplak gezdirmeyin çünkü kilot giyince bez sanıyolar.6.gün sabah kalktım ve belki de erken mi diye düşünürken oglum anne çişim var dedi.hemen koştuk yaptı.sonra hadi elimizi yıkayalım dedi.sıra kaka da:)))

  Yanıtla
 9. kıymet

  kızım 1 yaşına yeni girdi ben de bir an önce tuvalet eğitimi vermek istiyorum tabi istememin sebebi ilgili olması… ben tuvalete girdiğimde arkamdan tuvalete giriyor bakıyor inceliyor etrafı ilk önce tuvalet kağıdına bakıyor daha sonra sifona bakıyor resmen yapmamız gerekenleri sıralıyor bize altını değiştirirken de kaçıp gidiyor bağlatmamak için bu yaz gününde de çok sıkılıyor bezden… yazınızdan aldığım bilgilerle kızıma bir lazımlık alıp yavaş yavaş alıştırmak istiyorum. bu durumlardan dolayı da çok çabuk alışacağını düşünüyorum…teşekkürler bilginize

  Yanıtla
 10. gulcin

  Sevgili aylin benim kizim 34 aylik cisini cok rahat ifade edip tuvaletine yapıyorken kafasını hic bir sekilde soylemiyor ve altina yapiktan sonra soyliyor ne yapacagimi bilemiyorum …..

  Yanıtla
 11. zuhal aydoğan

  aylin hanım oğlum 34 aylık oğlumun tuvalet eğitimi için iki kere girişimde bulunduk çok sert tepkiler verdi oturana oturmadı klozete oturmadı hep yapmıcam dedi ağladı ara verdim o arada ev taşıdık av taşırken olmıcanı düşündüm ara verdim şimdi yine başladık çok şükür klozete oturuyor ama daha önceki denemelerimde olduğu gibi klozetten kalktıktan beş dakika sonra altına yapıyor ne yapacağımı şaşırdım bana yardımcı olun

  Yanıtla
 12. BAHRİYE

  Yardımınıza ihtiyacım var..2 yaşında oğlum var 1,5 yaşındayken durup dururken anne çiş dedi ve tuvalete götürdüm çişini yaptı sonrasında bezlediğim halde her çişi geldiğinde söyledi bezini çözüp götürdüm her defasındada çişini yaptı..
  sonra baktım ki çişni zöylüyor bezlememeye başladım bu yaklaşık 2 ay böyle sürdü..(Tabi arada oraya buraya yaptığıda oldu.) sonra ne olduysa çişini söylememeye başladı.Tahminen zamanını ayarlayıp tuvalete götürürsem yapıyor zamanı iyi ayarlayamazsam altına yapıyor.Bu durumdan çok yoruldum ve gerildim her taraf çiş kokuyor arkamı döndüğüm an bir yerelere işemiş olarak görünce bazen dayanamayıp oflanıp puflanıyorum ve hatta bağırdığımda oluor..Yeniden bezlemeyi düşünüyorum en azından 3-3.5 yaşiına kadar ertemeyi istiyorum çiş olayını.7 aydır gündüzleri bezlenmeyen oğlumu bu saatten sonra bezlemem ilerde daha büyük sıkıntı yaratır mı ?
  İnanın çalışan bir anne olarak çok yoruldum ve çok uzun sürdüğünü düşünüyorum..
  Ne yapmam lazım ?

  Yanıtla
 13. melisa beşiryan

  benim 3 yasnda oğlum var. bi turlu tuvalet eğitımı veremedik. bu ay da ikinc kardeşi oldu . aşiri derecede inat ediyor. devamlı bezi bağlattırıp baglamayınca da ağlıyor. acaba kardeşi olduğu için kıskançlığından mı inat ediyor yoksa ben üstune çok gittiim için mı bıramıyor ? bana ne yapmamı önerirsiniz ?? lütfen yardımcı olun

  Yanıtla
 14. elif86

  aylin hanım oğlum 4 yasında çişinien basından berı tutuyor günde3-4 defa yapıyor. ama asıl problemımız kaka.kakayı sı geldiği halde kendını sıkarak1-2 gün ertelıyor zaman zaman altınada yapıyor ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
 15. SUKRANKAYA

  iyi geceler benim 26 aylık bi oğlum var çiş eğitimi öncesinde kötü kokuyo ööö beee demeyeceğiz demişsiniz biz güya oyun oynuyorduk bunları söylüyordum ama komik bi şekilde söylüyordum onun çok hoşuna gidiyor çok gülüyordu bazen kakasına bakmak istiyor temiz bez takınca kaka nerde diye soruyordu ben diğer bezi gösteriyordum kısacası çok hatam varmış bugün bezini çıkardım kakasını saklanarak yapıyordu bezine şimdi benim nasıl bi yol izlemem lazım bana açil cevap yazabilirmisiniz:(((

  Yanıtla
 16. Rabia

  Aylin hanim merhaba benim 2 yasında kızım var ben suanda ona tuvaletini yapmasını öğretiyorum ve cok zor bazen cok sinirleniyorum, ama kızım herseyin farkında cişini kakasini biliyor ama söylemiyor ve tuvalete gitmek istemiyor ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardım edin…

  Yanıtla
 17. denizdemet

  Sanırım ben temizliği abartmış olabilirim ama benim çocuğum çok hareketli bir erkek çocuk yakında 4 yaşından gün alacak .Aman değmesin,popon pis popona elini deydirme dediğim oldu bezinden çıkarırken.Çişini söylüyor ve yapıyor altını bezlemediğimizde ama malesef kakayı tuttuğu için bezlemek zorunda kalıyorum akşamları, ancak yine de bazen bir hafta yapmıyor.

  Yanıtla
 18. nur

  Oglum 2 yasinda tuvalete cisini yapiyo.buyugunu bir kere tuvalete yapti ve korktu .hadi oglum kaka yapalim diyice ağlıyor

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>