Anne ve babalara kitap önerileri

Şimdiye değin okuyup faydalandığım kitapların bir listesini yaptım. Hamilelikten 2 yaş gelişimine, emzirmeden beslenme sorunlarına kadar pek çok konuda iyi bulduğum kitapları sizlerle paylaşmak isterim. Pek çoğunu duymuş ve okumuşsunuzdur diye düşünüyorum. Bu listeye sizin okuyup faydalı bulduğunuz kitapları da ekleyelim. Hangi kitap hangi konuda iyi, tavsiyelerinizi yazarsanız çok sevinirim.

İşte liste:

1.Eğer hamileyseniz okumanızı önereceğim ilk kitap A’dan Z’ye Bebek Bakımı Dr. Sears. İçinde hamilelik, doğum, bebeğin doğumuyla birlikte gelişimini doğal bir dille anlatan ve açıklayan bir kitap. Anne sütünü arttırma yolları,emzrime teknikleri, bebek taşıma, ağlama-kolik, ay ay bebek gelişimi, diş çıkarma, katı gıdaya geçiş, tuvalet eğitimi, uyku, gece ebeveynliği, bebekli evi güvenli hale getirme, çocuk hastalıkları, aşılar… ne ararsanız var. Sade bir dille yazılmış olan ve okurken kendinizi çok iyi hissedeceğiniz bir kitap. Bu kitabı yeni doğum yapmış annelere de öneriyorum.

2.Bebek Bakımına Mucize Çözümler -Tracy Hogg: Bu kitabın E.A.S.Y tekniği pek çok annenin işine yarayabilir türden bir alternatif. E.A.S.Y ‘ ye göre “Beslenme, oyun, uyku ve kendi zamanın gibi bir davranış zinciri / rutini uygulanırsa bebekler daha huzurlu oluyor , anneler planlı programlı olmaları sayesinde daha az stres yaşıyor” deniyor. Katılıyorum. Ben Ata’nın doğumuyla EASY’ yi kullandım ve çok rahat ettiğim anlar, zamanlar oldu. Ancak uykuya geçiş için emzirerek uyutmayı tercih ettim ve burada Tracy Hogg’ un suçladığı ebeveynlerden biri oldum. Sorun değil, benim için önemli olan bebeğimi strese sokmadan uyutmaktı ve huzurla uykuya geçip huzurla uyutmanın yolunu memede bulduk. Emzrime bittikten sonra da gayet sorunsuz olarak devam ettik. Çünkü uyku zamanı geldiğinde anne-bebek olarak strese girmedik. Sarıldık, koklaşa koklaşa uyuduk. Burada bahsi geçen yatır-kaldır vb gibi yöntemleri hiç denemediğim için önermiyorum ama EASY kesinlikle işe yarar ve aileye artı değeri olan bir sistem. Tavsiye ederim.

3. Çocuğu 2 yaş döneminde olan anne-babalara önereceğim ve 2 yaş çocuğunu en güzel anlatan kitap Mahallenin En Mutlu Yumurcağı Dr. Harvey Karp. Burada iletişimin önemi, sendrom dediğimiz şeyin aslında biz yetişkinlerden kaynaklandığını anlatan bir kitap. Okudukça okuyasınız gelecek.

4. Çocuklarla Doğru İletişim Prof.Dr.Sabiha Paktuna Keskin İletişim ile ilgili gerekli ne kadar bilgi varsa derleyip toparlamışlar bu kitapta. Her yaşa uygun açıklamalar ve anlatımlar var. En azından göz atmalı diyorum.

5. Ödül Yok Ceza Yok Bu Nasıl Disiplin: Aferinin dozu yada cezasız disiplinin nasıl olacağını anlatan müthiş bir kitap. Anlatımı, konuları ve diliyle pek çok annenin rahatça okuyarak, yararlı bilgileri hemen kavrayıp uygulayabileceği güzel bir kitap.

6. Etkili Anne-Baba İletişimi Daha önce çekilişle hediye ettiğim bu kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum. Hatta bu öğretmenlerin de sık sık okuması gereken bir kitap.

7. Çocuklarla El Ele Ebeveynlik: Sade, kolay okunabilir, harika bir baş ucu kitabı. Pek çok ailenin iç iletişimi olumlu yönde etkileyebilecek harika bir yapıt. Daha önce burada bahsetmiştim.

8. Yeni doğum yapan annelere Aletha Solter’in Bilinçli Bebek kitabını okumalarını özellikle tavsiye ederim. Burada emzirme, ağlama, uyku ile ilgili konularda işinize yarayacak ve içinizi aydınlatacak çok özel tavsiyelere rastlayacaksınız.

9. Çocuğum Yemek Yemiyor: Eğer sizin de bizim evde olduğu gibi bir yemek yedirme sıkıntınız varsa, yemediği için üzülüyorsanız, aile içinde ciddi tartışmalara neden oluyorsa kesinlikle bu kitabı okumalısınız. Besin değerleri, alerjiler, emzirme ile ilgili çok güzel bilgiler var.

10. Çocuklara İyi Yemekler Dr. Penny Stanway: Sağlıklı tarfilerin bulunduğu bir kitap. Yemek tarifini hangi aya uygun, hangi ayda nasıl değiştirilebileceğini eklemişler. Aynı zamanda yapılan yemek ailecek de yenebilir. Ben çok memnun kalmıştım. Tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>